Utrzymaj auto w dobrym stanie


Wykonywanie cyklicznych inspekcji auta jest niesłychanie ważne. Jeżeli postanawiasz odleglejszą podróż zawsze powinno się upewnić się, iż samochód gotowy jest do podróży. Nawet ekspresowe sprawdzenie stanu technicznego może przysłużyć się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapomnij o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a także tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak kolor pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeżeli płyn jest zanieczyszczony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana albo mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do motoru. Olej silnikowy winien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie może przypominać spalenizny.

Zaparkuj auto na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć uwagę na wszelkie uszkodzenia i brakujące elementy. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w silniku. Zrobić to możesz z wykorzystaniem specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Nie zapominaj, iż przed testem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego wykorzystując wskazania min/max w zasobniku. Jeżeli będzie trzeba go troszkę dolać, musisz pamiętać by użyć adekwatnego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia albo wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niedobrej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Upewnij się, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś mieć możliwość nimi poruszać po podłączeniu. Jednakże zwróć czujność, by nie dokręcać ich nadto mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu chłodzącego w zbiorniku przelewowym. Jeśli będzie trzeba dolać chłodziwa upewnij się, iż nabyty płyn jest kompatybilny z obecnie wykorzystywanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika a także ciśnienie – w razie potrzeby ważne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszelkie inne funkcje funkcjonują odpowiednio.

Po tej kontroli będziesz przygotowany do wypraw. Awaria może się przydarzyć zawsze jednak w stosownie utrzymanym pojeździe przydarza się rzadziej, samochód będzie działał dłużej i lepiej.

Tekst napisany dzięki assistance Tarnowskie Góry


Sorry, comments are closed!